ورود |  ثبت نام |  سبد خرید 0


تاریخ انتشار: 1397/11/18 00:08 | بازدید: 553

گرده گل دانه‌های ریزی هستند که در قسمت انتهایی پرچم گل قرار دارد و تنها عامل بارور کردن گیاه است. اینکه گرده گل چه خواصی برای انسان دارد؟ چرا زنبور عسل به دنبال گرده گل می گردد؟ چرا بیشتر ورزشکاران گرده گل زنبور عسل می خورند؟ و…سؤالاتی است که می خواهیم در این پست آموزشی به پاسخ آنها بپردازیم.

 گرده گل در رنگ های مختلف از زرد روشن تا سیاه وجود دارد. زنبور معمولا گرده را از انواع مختلف گیاهان جمع آوری می کند. دانه های گرده بستگی به گونه های گیاهی دارند؛ آنها در شکل، رنگ، اندازه و وزن متفاوت هستند. ارزش گرده به عنوان يك ماده غذايي مكمل يا دارو مهم است. گرده هر کدام از گونه‌ های گیاهی، مختلف است و هيچ نمونه گرده‌اي به تنهايي نمي‌تواند تمامي خصوصيات ويژه مربوط به گرده را دارا باشد. گرده گل یا گرده زنبورعسل «غذای کامل» نیز خوانده می‌شود و حاوی بیش از ۹۶ نوع ماده مغذی مختلف است و خواص بشمار و فوق‌العاده‌ای برای بدن دارد. خواص بسیاری که گرده گل به همراه دارد و همچنین غنی بودن آن از پروتئین سبب شده است تا ما نیز به مصرف این محصول روی بیاوریم؛ به‌طوری امروزه افراد آگاه از این محصول مصرف می‌کنند. 

 

زنبورعسل برای تأمین نیازهای پروتئینی و ویتامینی خود و نوزادان، آن را به‌صورت ساچمه، روی پاهای عقب، درون کیسه‌ای مخصوص، ذخیره و به درون کندو می‌برد. ارزش گرده گل برای زنبورعسل به حدی است که می‌توان گفت این حشره بدون گرده گل امکان زندگی ندارد. در مناطقی که گرده گل به‌وفور یافت می‌شود، پرورش‌دهندگان با نصب تله گره‌گیر در مسیر راه پرواز زنبور، آن را جمع‌آوری می‌کنند. گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، بسیار مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات مؤثر است. گرده گل به دلیل داشتن روی (zinc) فراوان، در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی دارد، گردش خون را بهتر می‌کند، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به‌خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند توصیه می‌شود. گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریباً ۴۰ درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل‌استفاده و مفید هستند.

 

خرید

 

یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.

گرده گل

زنبور چگونه گرده گل را جمع آوری میکند؟

زنبورهای عسل که در فصل بهار و تابستان همه روزه برای پیدا کردن گل و خوردن شهد آنها بمنظور تولید عسل به بیرون از کندو می رود. او حتی قادر است مسافت چند کیلومتری را برای پیدا کردن گل مورد نظرش طی کند تا به گل محبوبش برسد. گرده گل را از بذرهای گیاه جمع آوری می کنند، گرده را با دوز کوچکی از ترشح از غدد بزاقی یا شهد مورد استفاده قرار می دهند و گرده گل را در سبدهای خاص (به نام corbiculae) قرار می دهند که بر روی پاهای عقبی قرار می گیرند. پس از جمع آوری گرده، به کندو منتقل می شود که در سلول های لانه زنبوری توسط زنبور عسل بسته بندی خواهند شد. سپس سطح گرده جمع آوری شده با یک لایه نازک از عسل و موم پوشیده شده و نان زنبور را بوجود می آورند. نان زنبور عسل توسط فرایند بی هوازی تحت عمل جراحی قرار می گیرد و توسط اسید لاکتیک ناشی از آن حفظ می شود. نان زنبور عسل به عنوان منبع اصلی پروتئین برای کلنی زنبور عسل استفاده می شود.

گرده گل حاصل از هر کندو بطور متوسط :

براساس آخرین اطلاعات، یک کلنی زنبور عسل یک تا هفت کیلوگرم گرده گل در سال را به ارمغان می آورد. هر روز، میزان گرده جمع آوری شده از یک کلنی به ۵۰-۲۵۰ گرم می رسد. دستگاه های خاصی یا تله های گرده ای هستند که برای جمع آوری سبدهای گرده استفاده می شوند به عنوان زنبورداری که به میله های آنها باز می گردد. زنبورها باید از طریق تله ها مجبور شوند تا به کندو بروند و بخشی از سبد گرده را از دست بدهند و آنها را برای جمع آوری گرده های بیشتر میفرستند!

خواص دارویی گرده گل :

خواص گرده گل زنبور عسل به عنوان یک محصول درمان دارویی شناخته شده است، زیرا شامل گروه های ترکیبات شیمیایی است که توسط زنبورها ساخته شده و برای اهداف دارویی استفاده می شود. در گرده گل زنبور عسل ترکیب حدود ۲۵۰ ماده شامل آمینو اسیدها، چربی ها، ویتامین ها، مواد مغذی و مغذی ها و فلاونوئیدها وجود دارد. گرده گل زنبور عسل خواص بیشماری دارد که ما در اینجا به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم :

 1. کاهش فشارخون
 2. جلوگیری از پیری زودرس
 3. درمان ورم روده بزرگ و معده
 4. کاهش تب
 5. درمان بیماری‌های عصبی
 6. درمان سندرم افسردگی
 7. تنظیم فعالیت متابولیسمی (گرده گل اختلالات در کارایی اعمال بدن را تنظیم نموده و متابولیسم‌های ناقص را متعادل می‌سازد.)
 8. مؤثر در نرم کردن پوست
 9. تقویت سیستم ایمنی بدن
 10. تقویت‌کننده و بهبود ضعف بدن
 11. تقویت‌کننده و محرک قوای جنسی
 12. انرژی‌زا و نشاط‌آور
 13. برطرف‌کننده خستگی
 14. جلوگیری از پیری زودرس
 15. بهبود تنگی نفس و آسم
 16. بهبود زخم‌های داخلی
 17. مقوی مغز و اعصاب
 18. بهبود افسردگی
 19. بهبود کم‌خونی
 20. بهبود دیابت
 21. کاهش‌دهنده اشتها
 22. تنظیم‌کننده متابولیسم بدن
 23. و …

 

برچسب ها: ,نظرات