ورود |  ثبت نام |  سبد خرید 0


نیش‌هایی که نوش می‌شوند: زنبورداری که كندوها را با پشت میز‌نشینی عوض کرد!تاریخ انتشار: 1398/01/31 19:37 | بازدید: 343

هستند کسانی که در گوشه‌ای از شهر و روستا، به دور از هر گونه هیاهو و در گم‌نامی به تولید مشغولند هستند تا در چرخه‌ي اقتصاد کشور موثر باشند و من شما نيز مصرف‌مان تأمين باشد.

محمد‌حسین گودرزی زنبوردار نمونه لرستانی است که از جوانی تا کنون مشغول تولید عسل است و تا به حال، سختی راه نتوانسته است ذره‌ای از علاقه او را به این شغل کم کند.

وي متولد 1334 و صاحب دو فرزند است. آقاي گودرزي عاشق طبیعت است و همین علاقه باعث شده شغل کارمندی را در همان اوایل جوانی کنار بگذارد و مشغول زنبورداری شود.

او می‌گوید: ما زنبورداران تمام سال در بهار هستیم و کوچ‌های متعددی را برای یافتن منطقه خوش آب و هوا داریم‌. هر جا که می‌رویم همنشین گل هستیم و این کار  لذت می‌بریم.

گودرزی درباره چگونگی ورود به کار زنبورداری می‌گوید: علاقه بسیاری به طبیعت داشتم. سال 1360 كه تعاونی زنبورداری در خرم‌آباد تاسیس شد و شرکت گسترش که اکنون به عنوان سازمان تعاون کار می‌کند کلاس‌هایی را در رابطه با زنبورداری برگزار کرد و من هم در این کلاس‌های شرکت کردم و مقدمات کار را فرا گرفتم. به این ترتیب جز اولین زنبورداران شهر خرم‌آباد  جذب کار شدم.

شغل زنبورداری را به پشت میز‌نشینی ترجیح دادم

 او می‌گوید: با تمام مشکلاتی که در مسیر استخدام رسمی قرار داشت توانستم جز اولین کسانی باشم که در نظام جمهوری اسلامی جذب کار دولتی شوم و بعد از 8 سال سختی، حکم رسمی من به عنوان کارمند فرمانداری صادر شد، اما علاقه به طبیعت نتوانست من را در شغل اداری نگه دارد و بعد از 3 ماه از رسمی شدنم استعفاء خود را  اعلام کردم و وارد کار تولید عسل طبیعی شدم.

گودرزی در سال 61 کار خود را با سرمایه‌ای بین 20 هزار تا 30 هزار تومان آغاز کرد و می‌گوید: اگر بار دیگر به دوران جوانی برگردم دوباره شغل زنبورداری را انتخاب می‌کنم.

این عضو هیأت رئیسه تعاونی زنبورداران خرم‌آباد می‌گوید: بسیاری از کسانی هستند که به این کار علاقه ظاهری دارند. وقتی شروع به کار می‌کنند سختی راه باعث می‌شود همه چیز را رها کنند. علاقه به شغل زنبورداری شرط مهم موفقیت در این کار است.

او می‌گوید: جوانانی که علاقه به این شغل دارند می‌توانند با سرمایه 10 میلیون تومان شغل زنبورداری را انتخاب کنند.

این تولید کننده نمونه عسل استان اکنون در منطقه آب‌سرده و در دامنه کوه مشغول به کار زنبورداری است.

گودرزی درباره میانگین تولید عسل طبیعی می‌گوید: در چند سال گذشته خشک‌سالی و تغییر محیط زیست بر کارم بسیار تاثیر گذاشته است. زنبور در منطقه‌ای که آب وجود داشته باشد می‌تواند عسل تولید کند. متاسفانه در چند سال گذشته بسیاری از چشم‌ها خشک شده است و اثر منفی بر کار داشته باشد.

او در سال گذشته به طور میانگین توانسته است نه کیلو عسل طبیعی را تولید کند.

این عضو هیأت رئیسه تعاونی زنبورداران خرم‌آباد با نارضایتی از نبود بازار خرید عسل می‌گوید: زنبورداران بعد از یک سال دوندگی و زحمت، تولید آن‌ها سریع جذب بازار نمی‌شود چون متقاضی مشخصی ندارد. زنبورداران مجبورند به فروشگاه‌ها مراجعه کنیم و مشغول به خرده‌فروشی عسل شوند. در حال حاضر بیماری‌های زیادی زنبوران را تهدید می‌کند علاوه بر این که هزینه‌های زیادی صرف هر کوچ و تغذیه زنبوران می‌شود اما متاسفانه مسوولان و بانک‌ها برای داشتن یک سرمایه در گردش هیچ حمایتی نمی‌کنند. وقتی پول نباشد تولید هم صدمه می‌بیند.

 این تولید کنند نمونه عسل استان، از نبود صنایع تبدیلی برای صادرات محصول عسل استان انتقاد می‌کند و می‌گوید: عسل لرستان هم در سطح شهرستان و هم در سطح استان بسیار فراوان تولید می‌شود اما به دلیل این که هیچ کارخانه بسته‌بندی در استان وجود ندارد.

اگر مراکزی وجود داشته باشد که محصول را خریداری کند و زنبوردار دغدغه خرده‌فروشی نداشته باشد هر زنبوردار می‌تواند بین 25 تا 30 کیلو عسل را تولید کند.

مشکل زنبورداران نبود بازار فروش است

گودرزی بزرگ‌ترین مشکل تولید کنندگان عسل را نبود بازار فروش عنوان می‌کند و می‌گوید: باید مراکزی باشد که بعد از تولید عسل محصول را خریداری کنند و نیازی به بازاریابی خود تولید کننده نباشد.

او ادامه می‌دهد: 15 سال پیش تصمیم به احداث یک شرکت بسته‌بندی در خرم‌آباد گرفتیم و تمام مراحل را طی کردم و تنها نیاز به 20 درصد سهم آورده بود؛ اما متاسفانه توان تامین این هزینه را نداشتیم. اگر در چندین سال گذشته مسوولین و یا سرمایه‌دار حمایت می‌کرد و شرکت تاسیس می‌شد اکنون صنایع بسته‌بندی عسل در استان وجود داشت. ما به صورت اقتصادی کار نمی‌کنیم.

این عضو هیأت رئیسه تعاونی زنبورداران خرم‌آباد از سختی جذب سرمایه‌گذار در این حوزه می‌گوید: به دلیل این که حجم تولید عسل محدود است؛ برای سرمایه‌گذار مقرون به صرفه نیست که سرمایه‌گذاری کند؛ اما اگر کسانی مشوق تولید کنندگان باشند و این بخش را حمایت کنند تولید عسل در استان چند برابر می‌شود.

گودرزی ادامه می‌دهد: یک سرمایه‌گذار شیرازی توانسته است با سرمایه‌گذاری بر روی باغ‌های انار و برگزاری دوره‌های آموزشی و ایجاد یک کارخانه تولید محصولات فراوری شده، علاوه بر این که ایجاد اشتغال کند، محصولات را نیز صادر کند.

او می‌گوید: اگر بانک‌ها موظف باشند که از تولید کنند‌گان حمایت کنند و مسوولان امکانات آموزشی شامل چگونگی مبارزه با بیماری‌ها و جابه‌جایی کندوها در هر فصل را در اختیار زنبورداران قرار دهند هر تولید کنند عسل می‌تواند 30 تا 40 کیلو عسل طبیعی را تولید کند.

خرم‌آباد جز پرچم‌داران زنبوردارای کشور است

این زنبوردار نمونه، وجود تعاونی‌های زنبورداری را گامی موثر در حمایت از زنبورداران می‌داند و می‌گوید: با توجه به عملکرد خوب تعاونی زنبورداران شهرستان خرم‌آباد، یک نفر از اعضای هیأت مدیره شهرستان عضو تعاونی زنبورداران کشور است و به این ترتیب می‌تواند مطالبات زنبورداران را پی‌گیری کند. خرم‌آباد جز پرچم‌داران زنبورداری کشور است.

گودرزی درخصوص ارائه برخی از فروشگاه ها از عرضه عسل شکری به عنوان عسل طبیعی می‌گوید: اگر عسل شکری با برند مخصوص و با کیفیت بالا عرضه شود مانعی ندارد اما متاسفانه برخی از تولید کنندگان عسل منافع شخصی خود را در نظر می‌گیرند و وقتی می‌بینند تولید عسل طبیعی به صرفه نیست به بی‌راهه می‌روند و عسل شکری را به عنوان عسل طبیعی عرضه می‌کنند.

این زنبوردار نمونه کشوری نحوه تشخیص عسل طبیعی را از شکری کاری دشوار می‌داند او می‌گوید: برای تشخیص عسل طبیعی تنها دو راه وجود دارد: یک راه آزمایش عسل در آزمایشگاه و دیگری اعتماد به محصول.

گودرزی با وجود اینکه می‌داند عسل طبیعی سود پاینی دارد اما 30سال است به تولید عسل طبیعی مشغول است و بارها به سمت تولید عسل شکری پیش رفته است اما می‌گوید: وجودم نمی‌پذیرد عسل شکری تولید کنم. همین عسل طبیعی‌ام اگر جذب بازار شود برایم کافی است.

عسل تسکین دهنده دردها است

او با خنده می‌گوید: بیش از هزار بار از زنبور نیش خورده‌ام اما هیچ‌گاه ترک زبور نکرده‌ام. در طبیعت از عقرب هم نیش خورده‌ام‌، زمانی که عقرب نیشم زد، زهر از طریق خون به قلبم وارد و شد و برگشت. 24 ساعت به شدت درد داشتم تا این که مقداری عسل به محل نیش‌زدگی زدم و سریعاً دردم تسکین داده شد. بعداً متوجه شدم که عسل درمان بسیاری از زخم‌ها است و با زهر هم به خوبی مقابله می‌کند.

اول شدن عسل لرستان در کشور دبی

این تولید‌کننده نمونه عسل می‌گوید: از گذشته تا به حال عسل لرستان جز بهترین عسل‌ها شناخته شده است. در چند سال اخیر در یکی از جشنواره‌های تولید عسل در کشور دبی، کیفیت عسل لرستان به عنوان باکیفیت‌ترین محصول شناخته شد.

نژاد زنبورعسل ایران از بین رفته است

گودرزی ادامه می‌دهد: با ورود ملکه‌های خارجی، زنبور عسل ایران از بین رفت و الان چیزی به نام نژاد نداریم و به آن ها توده گفته می‌شود. اگر ملکه مناسب و سرمایه در اختیار باشد تولید عسل وضعیت مناسبی پیدا می کند.

او در پایان عسل را به عنوان داروی شفا‌بخش می‌داند و موفق شده است بیماری آب مروارید چشم‌های پدرش را با عسل درمان کند.

این زنبوردار نمونه کشور می‌گوید: اگر مردم فواید مصرف عسل طبیعی را بدانند و آن را مصرف کنند سلامتی جامعه حفظ می‌شود.

عسل محصول طبیعی که خداوند در اختیار بشر قرار داده است. بسیاری به دلیل گران بودن هزینه عسل طبیعی نمی‌توانند آن را تهیه کنند اما اگر هر روز بین 10 تا 20 گرم در 3 وعده عسل مصرف کنند از بسیاری از بیماری‌های عفونی و گوارشی مصون می‌مانند و نیاز به درمان پزشکی با هزینه‌های بسیار زیاد وجود ندارد.

 منبع: یافته نیوز

گزارشگر: فرزانه صادقی‌فرد/ سفير افلاك

برچسب ها: ,نظرات