ورود |  ثبت نام |  سبد خرید 0


نوع عسل و مقدار مجاز قابل مصرف برای بیماران دیابتیتاریخ انتشار: 1398/03/07 11:04 | بازدید: 186

آیا این تصور درست است که عسل طبیعی برای افراد دیابتی منع مصرف ندارد؟

 

یکی از سوالات و مشکلات اساسی افراد دیابتی ، استفاده از عسل است. در واقع بسیاری از این افراد همچنان نمی دانند که آیا می توانند از عسل استفاده کنند یا خیر و اگر این مجوز را برای مصرف دارند، میزان مصرف روزانه یا ماهانه آن ها چقدر باید باشد.

از نظر علمی افرادی که از دیابت نوع ۲ رنج می برند در خون خود انسولین کافی ندارند و  قند گلوکز خون این افراد بالاتر از افراد معمولی است. گلوکز برای جذب، به انسولین احتیاج دارد اما قند فروکتوز مکانیزم جذب متفاوتی دارد و به انسولین احتیاجی ندارد و این موضوع بسیار مهم است

گلوکز بالای خون عوارض بسیار بدی برای بیمار دارد و از طرفی گلوکز پائین نیز باعث ضعف و سرگیجه و در مواردی اغما میشود. با توجه به اینکه اکثر مواد غذائی دارای کربوهیدرات بعد از هضم در بدن به گلوکز تبدیل می شود مصرف کربوهیدرات در رژیم غذائی بیماران دیابتی باید کنترل شده باشد.

 

خرید عسل طبیعی - خرید عسل - عسل طبیعی

یک بیمار دیابتی اگر بخواهد قند خون خود را کنترل کند و از مشکلاتی که قند‌ خون بالا به دنبال خواهد داشت مصون بماند ، بهتر است همیشه یک رژیم غذایی مناسب تحت نظر متخصص تغذیه داشته باشد .

در الگوی این برنامه غذایی مشاور تغذیه می تواند با محاسبه دقیق کربوهیدرات مصرفی بیمار دیابتی مقدار کمی عسل را نیز در برنامه غذایی فرد دیابتی قرار دهد .

عسل ماده ای است که تقریبا ۷۰ درصد آن از کربوهیدرات تشکیل شده است و یک قاشق غذاخوری عسل تقریبا ۱۷ گرم کربوهیدرات دارد.

عسل مخلوطی از گلوکز و فروکتوز (حدود ۸۲ درصد از وزن عسل را فروکتوز تشکیل می دهد) است. این ماده ی عالی حاوی مقادیر زیادی ویتامین های مختلف، مواد معدنی و آنتی اکسیدانها می باشد. عسل شیرین تر از شکر است و بنابراین دارای مقادیر بیشتری کربوهیدرات می باشد.

 

با توجه به آنچه که گفته شد، مشخص است که عسل را نمی توان به این سادگی ها به بیماران دیابتی تجویز کرد و مصرف عسل قطعا باید زیر نظر پزشک باشد. عسل مقدار زیادی گلوکز(۳۱%) دارد و در صورتی که فرد یک رژیم با کربوهیدرات کم را رعایت کند عسل می تواند بخشی از رژیم غذایی یک بیمار دیابتی باشد.

البته در این میان می توان از برخی عسل ها که با عنوان عسل دیابتی از ان ها یاد می شود استفاده کرد. این نوع عسل هاساکاروز بسیار پایینی داشته و برای بیماران دیابتی مفید هستند. (ساکاروز کمتر از ۳%)

به طور کلی میتوان گفت افراد دیابتی می توانند در روز ۲۰ تا ۳۰ گرم (یک قاشق غذاخوری سرصاف) عسل طبیعی خالص تحت نظر و مشورت دکترشان مصرف کنند.

تصوری که در بین مردم وجود دارد که بیماران دیابتی بدون محدودیت و همانند یک فرد سالم می توانند عسل طبیعی را مصرف کنند طبق نظر پزشکان اشتباه هست. بنابراین این افراد می توانند قبل از خواب یا قبل یا بعد از صبحانه این مقدار عسل را به صورت رقیق شده در آب یا  آب گریپ فروت  مصرف کنند.

 

 

عسل و دیابت - عسل درمانی - دیابت - قندخون - عسل و قندخون - قند خون - عسل و قند خون - دیابتی - عسل دیابتی - بیمار دیابتی - افزایش قند خون - درمان دیابت - خرید عسل دیابتی - خرید عسل در تهران - خرید عسل طبیعی - خرید عسل کوهی - خرید عسل ارگانیک - دیابت و عسل - عسل - عسل طبیعی -

برچسب ها: خواص درمانی عسل,