ورود |  ثبت نام |  سبد خرید 0


لرستان را بهتر بشناسیمتاریخ انتشار: 1398/04/08 13:06 | بازدید: 612

لرستان به معنی سکونتگاه مردم لر، یکی از استان‌های پرجمعیت ایران به مرکزیت شهر خرم‌آباد است. این استان به خاطر کوه‌ها، آبشارها و جنگل‌های بلوطش شهرت دارد. همچنین مفرغ لرستان از نظر باستان‌شناسان دارای شهرت بسیار است.

 

لرستان تنها استان ایران است که یکی از ۴ بخش اصلی موزه ملی ایران را مختص خود کرده، چرا که این استان از اهمیت فوق‌العاده تاریخی برخوردار است. این بخش‌ها شامل پیش از تاریخ، تاریخی و لرستان، دوران اسلامی و مهر و سکه است.

این استان با دارا بودن ۱۲ درصد آب‌های ایران، سومین استان پرآب کشور به شمار می‌رود.در تقسیمات کشوری سال ۱۳۸۵ هجری شمسی، ایران به چهار ایالت و دوازده ولایت تقسیم می‌شد که لرستان یکی از ولایت‌ها به شمار می‌رفت. در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی ایران به شش استان تقسیم شد که ناحیه لرستان جزء استان غرب بود. در همین سال قانون تقسیمات کشوری با اصلاحاتی مواجه شد که بر اساس آن، این نواحی بخشی از استان ششم شد. در سال ۱۳۳۵ نیز به‌عنوان فرمانداری کل لرستان اعلام شد و از سال ۱۳۵۲ به استان تبدیل شده است.لرستان متشکل از ۱۱ شهرستان، ۲۹ بخش و ۸۵ دهستان است. هم‌اکنون این استان دارای ۲۴ نقطه شهری و ۲۸۶۴ روستای دارای سکنه است. ازنا، الیگودرز، بروجرد، پل‌دختر، خرم‌آباد، دورود، دوره، دلفان (نور آباد)، رومشکان، سلسله (الشتر) و کوهدشت از شهرستان‌های استان لرستان هستند.

 

اقتصاد

لرستان به سبب داشتن کوهستان‌های پهناور و مراتع بسیار، مکان مناسبی برای دامپروری و کشاورزی محسوب می‌شود. کارمندان ادارات دولتی، آموزشی و نظامی امروزه درصد قابل توجهی از ساکنان شهرها را تشکیل می‌دهند. از جمله فعالیت‌های مهم مردم دامپروری است. لرستان از نظر صنعتی نیز در حال توسعه بوده و صنایع ساختمانی، سیمان، فلزی، سرامیک، غذایی، پوشاک، صنایع دستی و شیمیایی از صنایع این استان هستند. معادن سنگ تراورتن، مرمریت، فلدسپات، تالک، سنگ آهک، سرب و روی در این استان یافت می‌شود.

 

تاریخچه

لرستان مکانی است که ۴۰ هزار سال از قدمت آن می‌گذرد. باستان‌شناسان این سرزمین را به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های انسان شناسایی کرده‌اند. پیش از ورود مادها، اقوامی مثل کاسی‌ها، لولوبیان و عیلامی‌ها در این مکان می‌زیسته‌اند، سنگ نوشته‌ها و حکاکی‌ها و سفالینه‌های متعدد کشف شده در این سرزمین گواه این مطلب است.

عسل لرستان

در لرستان آثار باستانی و تاریخی فراوانی مشاهده می‌شود، این آثار را می‌توان به سه دوره پیش از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی تقسیم کرد. نقاشی‌ها، کنده‌کاری‌های غارها، سفالینه‌ها و اشیای مفرغی از یافته‌های پیش از تاریخ لرستان هستند. به دلیل کوهستانی بودن منطقه، نخستین ساکنان در مناطق مرکزی و غربی لرستان سکونت یافتند. بیش از ۲۵۰ غار و پناهگاه صخره‌ای در لرستان وجود دارد که نیمی از آنان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌اند. غارهای منقوش پیش از تاریخ هومیان یک، هومیان دو و میر ملاس کوهدشت و دوشه بخش چگنی خرم‌آباد، غارهای مسکونی پیش از تاریخ دره خرم‌آباد مانند غارهای پاسنگر، قمری، کنجی، گرارجنه، یافته و غار باستانی و شگفت‌انگیز کلماکره پل‌دختر و غار تمندر، غار شاهرود و غار بزنوید الیگودرز از جمله غارهای مهم این استان محسوب می‌شوند.

 

جغرافیا

لرستان با وسعت ۲۸۳۰۸ کیلومتر مربع در غرب ایران و در ۳۶۳٫۰۱ کیلومتری تهران قرار دارد و بیشتر مناطق آن پوشیده از کوه‌های زاگرس است. مرتفع‌ترین نقطه استان، اشترانکوه با ارتفاع ۴۱۵۰ متر است که در حدفاصل شهرستان‌های دورود، ازنا و الیگودرز قرار دارد و پست‌ترین نقطه آن با ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دریا در جنوبی‌ترین ناحیه استان واقع شده است.

عسل خرم آباد

همسایگان لرستان از شمال استان‌های همدان و مرکزی، از شرق استان اصفهان، از جنوب خوزستان و از غرب استان‌های کرمانشاه و ایلام هستند.

لرستان منطقه‌ای کوهستانی است که به جز تعدادی دره آبرفتی و چند دشت کوچک، فاقد ناحیه هموار است. در ارتفاعات اصلی زاگرس که ناهمواری‌های اصلی استان را تشکیل می‌‌دهد، کوه‌ها به‌طور منظم از شمال غربی به سوی جنوب کشیده شده‌اند. این ناهمواری‌ها اغلب متشکل از دره‌های عمیق بوده و اکثرا به‌صورت فشرده، بلند و ناصاف هستند، در حالی که ناهمواری پیشکوه‌های داخلی به‌صورت تپه ماهورهای گنبدی شکل و کم‌ارتفاع بوده و نقاط بلند آن‌ها، به گنبدهای خارایی مربوط می‌شود.

 

آب و هوا

لرستان از آب و هوای متنوعی برخوردار است و به‌طور کلی شامل سه نوع اقلیم سرد کوهستانی، معتدل مرکزی و گرم جنوبی است. هر چهار فصل در این استان وجود دارد. تنوع اقلیمی از شمال به جنوب و از شرق به غرب را می‌توان مشاهده کرد. در شمال لرستان در فصل زمستان وقتی با برف و کولاک مواجه است، قسمت‌های جنوبی آن دارای هوایی مطبوع و بارانی است. حداکثر دمای ثبت شده در استان ۴۷٫۴ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای مطلق ثبت شده ۳۵- سانتی‌گراد است.

بارش میانگین سالیانه در این استان ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر است که سومین استان از نظر بارندگی در کشور بعد از استان‌های گیلان و مازندران محسوب می‌شود.

 

مردم‌شناسی

جمعیت استان لرستان در سال ۱۳۹۰ بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران برابر با ۱٬۷۵۴٬۲۴۳ نفر بوده است. طایفه‌ها و تیره‌هایی از اقوام ایرانی لر و لک جمعیت این استان را شامل می‌شود. مردم لرستان به گویش لری خرم‌آبادی، لری بختیاری، لری ثلاثی، لری بالاگریوه‌ای و زبان لکی و فارسی صحبت می‌کنند. در شهرهای الشتر (سلسله)، نورآباد (دلفان)، کوهدشت، بیران‌شهر (چغلوندی) و شهرستان چگنی (بخش شاهیوند، دهستان تشکن و منطقه برآفتاب) مردم به زبان لکی سخن می‌گویند.

در شهرستان ازنا مردم به ترکی و فارسی، در الشتر به زبان‌های لکی، فارسی و ترکی و در سپیددشت به زبان فارسی و ترکی و در خرم‌آباد به فارسی و ترکی صحبت می‌کنند. عرب‌ها نیز در شمال خرم‌آباد و دشت الشتر سکونت دارند.

 

لباس محلی

پوشاک مردان لرستان را شال، ستره، کلاه نمدی، کپنک (فرجی)، گیوه و چوغا تشکیل می‌دهد.

زنان جوان لر از پارچه‌های رنگی در رنگ‌ها و طرح‌های شاد با سربندهای زیبا و رنگی استفاده می‌کنند، زنان مسن‌تر نیز از پارچه‌هایی به رنگ تیره و طرحی ساده و سربندی سیاه و سفید استفاده می‌کنند. پوشاک زنان لر از جومه، کلنجه، سرداری یا کمرچین، کت، جلیقه، تره و گل ونی و شلوار تشکیل شده است.

پوشش زنان لر نمایانگر هویت و فرهنگ این دیار است. این پوشاک با توجه به به موقعیت اجتماعی، اقتصادی و از طرفی شرایط سنی دارای خصوصیات مشخصی است.

 

صنایع دستی و سوغات

ورشوسازی، نمد مالی، عسل و روغن حیوانی از صنایع دستی و سوغات شاخص لرستان است.

 

دیدنی‌ها

قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد، آبشارهای لرستان مانند آبشار نوژیان در خرم‌آباد، آبشار بیشه در دورود، آبشار آب سفید الیگودرز، آبشار چکان الیگودرز، آبشار وارک خر‌م‌آباد، آبشار سرکانه در خرم‌آباد و آبشار افرینه خرم‌آباد، دریاچه گهر در اشترانکوه بین دورود، الیگودرز و ازنا، غار کلماکره در پل‌دختر، دشت لاله‌های واژگون الیگودرز، پارک جنگلی شورآب خرم‌آباد، دریاچه کیو خرم‌آباد، تالاب‌های پل‌دختر، اشترانکوه در نزدیکی شهرستان ازنا، منطقه گلدشت در بروجرد، دره خزینه در میانه‌های جاده پل‌دختر به اندیمشک، سنگ نبشته خرم‌آباد، مسجد جامع بروجرد، مسجد جامع خرم‌آباد، مسجد سلطانی بروجرد و امامزاده جعفر بروجرد از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی لرستان هستند.

 

آثار ثبتی این استان

قلعه فلک‌الافلاک، آبشار بیشه، آبشار نوژیان، آبشار وارک، غار کلماکره، مسجد جامع بروجرد، سنگ نبشته خرم‌آباد، مسجد سلطانی و امامزاده جعفر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌اند.

 

زبان و گویش در لرستان

گویش‌های لُری نزدیک‌ترین گویش‌های ایرانی به زبان فارسی هستند. زبان لری همانند زبان فارسی نواده‌ای از زبان پارسی میانه است و واژه‌های آن همانندی بسیاری با فارسی دارد. ریشه زبان‌های ایرانی لری-بختیار مانند زبان فارسی به پارسی میانه (پهلوی ساسانی) و از طریق پارسی میانه به پارسی باستان (زبان هخامنشیان) برمی‌گردد. ویژگی‌های زبان لری نشان می‌دهد که چیرگی زبان‌های ایرانی در منطقه کنونی لرستان در تاریخ باستان از سوی ناحیه پارس صورت گرفته و نه از سوی ناحیه ماد. زبان‌شناسانی دیگر لری را یک پیوستار زبانی از گویش‌های ایرانی جنوب غربی بین گونه‌های فارسی و کردی دانسته‌اند، که میان مردم لُر در غرب و جنوب غرب ایران رایج است و خود از سه گویش جدا تشکیل می‌شود که عبارتند از گویش لری فیلی، لری بختیاری و لری جنوبی (کهگیلویه و ممسنی و بویراحمدی) و در دو سوی پیوستار با انواعی از زبان‌های کردی وفارسی شانه به شانه‌است. به عبارت دقیق تر این خانواده یک گروه جدا اما مرتبط از چند زیرگروه پیوسته از ایلات و طوایف است، شناخته شده‌ترین این گروه‌ها عبارتند از فیلی یا لر کوچک و بختیاری، بویراحمد، کهگیلویه، لک و ممسنی (چهار گروه اخیر لر بزرگ را تشکیل می‌دهند). فیلی بیشتر به پیشکوه و پشتکوه تقسیم می‌شود، چند گروه کوچکتر دیگر هم هستند.

 

بهترین زمان برای سفر به لرستان

بهترین زمان برای سفر به این استان بهار و مخصوصا اردیبهشت است چون طبیعت خیلی زیبایی دارد.

 

نحوه ی سفر به لرستان

به منظور سفر به شهر لرستان می توانید از طریق هواپیما، اتوبوس یا ماشین شخصی خودتان می توانید اقدام نمایید. اگر ترجیحتان این بود که به صورت زمینی به لرستان سفر کنید باید مسافتی برابر با ۵۰۰ کیلومتر را طی کنید و از مسیر بروجرد به این شهر دیدنی و جذاب ایران برسید.

  • فاصله ی خرم آباد تا تهران ۴۸۵ کیلومتر
  • فاصله ی خرم آباد تا بندرعباس ۱۲۸۷ کیلومتر
  • فاصله ی خرم آباد تا اهواز ۳۳۲ کیلومتر

 

 

لرستان - استان لرستان - دیدنی های لرستان - آثار باستانی لرستان - مکان های دیدنی لرستان - عسل لرستان - خرم آباد - طبیعت لرستان - سفر به لرستان - سوغات لرستان - بروجرد - الیگودرز - دورود - شهرهای لرستان - قلعه فلک الافلاک - جاهای دیدنی لرستان -  جاهای دیدنی خرم آباد - مکان های دیدنی خرم آباد - طبیعت خرم آباد - سفر به خرم آباد - لرستان گردی - بهار لرستان

 

برچسب ها: ,نظرات

meysam | 1398/12/27 23:27

ای خاک بر سرتون کنن بی غیرت ها
پیج مثلا برای لرستان هست بعد قسمتی از خاک لرستان رو جدا کردی و تقدیم اصفهان کردی !!!!!
از کی تا حالا اصفهان با خوزستان هم مرز شده ما خبر نداریم؟؟؟؟

مدیر سایت | 1399/01/03 19:05

سلام، ممنون از توجه شما
تصحیح شد.